IZ RECENZIJA
Knjiga daje produbljen odgovor na pitanje što je primijenjena antropologija i koja je njezina uloga u širem etnološkom i antropološkom polju, kao i unutar humanističkih i društvenih znanosti te izvan akademskih institucija i okvira. Autorice posebnu pozornost posvećuju primijenjenoj antropologiji u kontekstu Hrvatske te iznose brojne zanimljive primjere iz akademske i neakademske sredine. Posebno su važne u ovom radu smjernice za daljnju suradnju i jačanje odnosa između akademskih i neakademskih organizacija koje, među ostalim, upućuju na otvorenost prema inovativnim i mješovitim istraživačkim pristupima (mixed methods), usmjerenost na konkretne prijedloge za rješavanje društvenih i ekoloških izazova te priopćavanje antropoloških znanja i spoznaja široj javnosti. […] Siguran sam da će knjiga promijeniti hrvatsku etnologiju i antropologiju i ukazati da i ova znanost aktivno promatra svijet, nastoji ga razumjeti i tumačiti, a ujedno su etnolozi i antropolozi ti koji su dužni svijet mijenjati na bolje.
Knjiga je prvenstveno namijenjena studentima u polju etnologije i antropologije te srodnih studija. Također je relevantna za one koji već profesionalno rade u ovome polju, kao i sve poslodavce čija se djelatnost može unaprijediti kvalitativnim istraživanjima i etnološkom i (kulturno)antropološkom perspektivom, znanjima i vještinama. […] Važna je za razvoj znanosti jer ukazuje na širinu antropološkoga znanstvenog i istraživačkog rada i njegove praktične aspekte. Dugoročno gledano, knjiga je važna i za promjenu paradigme u poslovnom sektoru i industriji, te vladinom sektoru i nevladinim organizacijama koje bi zapošljavajući etnologe i antropologe mogle stvarati rješenja po mjeri ljudi.
Primijenjena antropologija: potencijali i karijere izvrsna je knjiga koja će značajno utjecati ne samo na razvoj znanosti, već i na samopouzdanje čitatelja. Knjiga ističe smisao koji antropologija ima u suvremenom svijetu. Štoviše, pokazuje da u svijetu koji se suočava s krizama svih vrsta i u kojem se čini da se globalna zajednica raspada, taj smisao dolazi do izražaja više nego ikada. Knjiga ujedno pokazuje i da antropologija nije samo akademska znanost, već znatno više: profesija u najplemenitijem smislu te riječi i misija kojom možemo mijenjati svijet.
Dr. sc. Dan Podjed
Knjiga donosi temeljit pregled područja primijenjene antropologije – tj. antropologije koja koristi antropološke uvide, teorije i metode u pronalaženju rješenja za praktične društvene, ekonomske ili tehnološke probleme. Autorice, priznate etnologinje i antropologinje u akademiji i struci, posebnu pozornost posvećuju razvoju primijenjene antropologije i analiziraju mogućnosti izvanakademske karijere etnologa i antropologa u Hrvatskoj.
Primijenjena antropologija se sve više afirmira u razvijenim zemljama, a do sada nije bila dubinski obrađena u hrvatskom kontekstu. Djelo popunjava prazninu u postojećoj literaturi i predstavlja novi smjer razvoja akademske etnologije i (kulturne) antropologije u Hrvatskoj, tj. razvoj praktičnih znanja i vještina koje omogućuju bolju zapošljivost mladih i raznolike karijere izvan tradicionalnih područja zapošljavanja. Taj razvoj pokazuje izuzetno važnu ulogu etnologije i (kulturne) antropologije u suvremenom hrvatskom društvu, a djelo uspostavlja konstruktivan dijalog između teorije i prakse. Izdanje knjige je u društvenom interesu jer prikazuje kako etnolozi i (kulturnu) antropolozi mogu doprinijeti rješavanju aktualnih društvenih, ekonomskih, tehnoloških i organizacijskih izazova.
Osim što je knjiga iznimno korisna studentima i mladim znanstvenicima, ona je i društveno relevantna jer prikazuje konkretne načine na koje antropološka znanja mogu pridonijeti rješavanju suvremenih društvenih izazova. Djelo smatram značajnim doprinosom znanosti i korisnim vodičem za buduće generacije.
Dr. sc. Saša Poljak Istenič
O AUTORICAMA
Marijana Belaj je redovita profesorica na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom čitave karijere istražuje u području antropologije religije pri čemu je njezin znanstveni interes posebno usmjeren na hodočašća i sveta mjesta, procese sakralizacije te dinamike interreligijskih odnosa u okviru širih društvenih i kulturnih politika i procesa. U tom je području objavila niz znanstvenih radova te dvije knjige: autorsku Milijuni na putu – antropologija hodočašća i sveto tlo Međugorja (2013.) te u suautorstvu Topografije svetoga na području Buškoga Blata (2019.). Također, u posljednjih desetak godina prati odnos etnološkoga i kulturnoantropološkoga znanja, obrazovanja i potreba tržišta rada te istražuje primjenu etnoloških i kulturnoantropoloških znanja i vještina, posebno u dvama poljima, u poslovnom sektoru te u području razvoja zajednica. Za aktivnosti i angažman u tom području, kao i u području promicanja struke primila je priznanja Hrvatskoga etnološkog društva i Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Tihana Rubić izvanredna je profesorica na Odsjeku za etnologiju i kulturnu antropologiju Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Njezini znanstveni interesi obuhvaćaju antropologiju rada i nezaposlenosti, obitelj, starenje, zelene javne prostore, urbane budućnosti te odnos znanosti, obrazovanja i tržišta rada. Dio istraživačkog i nastavnog rada posvećuje vizualnoj etnografiji i etnološkom arhivu. Suautorica je metodološke knjige Misliti etnografski: kvalitativni pristupi i metode etnologije i kulturne antropologije (2016.) te komentorica višegodišnjih studentskih istraživanja u okviru projekta Pazi što jedeš Laboratorij. Za spomenuti projekt, kao i za knjigu Nezaposleni u gradu: antropologija rada i neformalne ekonomije (2017.), primila je Godišnju nagradu Hrvatskog etnološkog društva, u kategoriji Znanstveno-nastavni rad. Istraživačica je na institucijskim istraživačkim projektima: Vizualni identitet hrvatske nacije i domovine u prvoj polovici 20. stoljeća, Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Kakve gradove želimo? Suvremene transformacije urbanih vizija, praksi i etika (URBAN), Instituta za etnologiju i folkloristiku te programa NextGenerationEU.
Knjiga je dostupna ovdje.