Preminula Ivanka Ivkanec, dugogodišnja djelatnica Etnografskog muzeja, muzejska savjetnica u mirovini

• Post by:
  • 02/01/2023
  • Comments off

S tugom vas obavještavamo da nas je u četvrtak, 29. prosinca 2022. godine napustila dugogodišnja djelatnica Etnografskog muzeja, muzejska savjetnica u mirovini Ivanka Ivkanec.

Ivanka Ivkanec rođena je u Zagrebu 1948. godine. Po završetku studija etnologije i sociologije na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1973. godine, zapošljava se u Etnografskom muzeju na radnom mjestu kustosa gdje će do umirovljenja 2013. godine obnašati dužnost voditeljice Zbirke narodnog nakita, Zbirke narodnih nošnji dinarskog prostora Hrvatske, Zbirke Perinić te Zbirke nošnji Kosova, Makedonije, Crne Gore i Srbije.

Godine 1991. stekla je zvanje muzejske savjetnice te se nastavila baviti istraživanjima tema iz područja tradicijskog umjetničkog stvaralaštva, pučke intime, spolnosti, društvenih institucija i uz njih vezanih običaja i obreda. Tijekom duge i uspješne karijere bila je autorica niza samostalnih i koautorskih izložbi, npr. Narodni nakit Hrvatske, Mitja Koman: folklor, boja, pokret, Narodna intima, Homo et Tera, Vrijeme prošiveno žudnjom, Nakit: tradicijsko u suvremenom, Stjepan Balja: Argentum titanium i dr. te niza znanstvenih, stručnih i popularnih tekstova s područja etnologije, folkloristike, muzeologije i sociologije, s posebnim naglaskom na temu tradicijskog nakita.

Kao djelatnica Etnografskog muzeja, ali i istaknuta članica Hrvatskog muzejskog društva, Hrvatskog društva folklorista i ULUPUH-a povremeno ili kontinuirano provodila je brojne projekte u suradnji s različitim Ministarstvima, Hrvatskom gospodarskom i Hrvatskom obrtničkom komorom, Filozofskim i Tekstilno-tehnološkim fakultetima Sveučilišta u Zagrebu, srednjim strukovnim školama, Maticom iseljenika Hrvatske, Hrvatskim leksikografskim zavodom, brojnim muzejima i galerijama.

Posljednji ispraćaj naše Ivančice bit će u srijedu, 4. siječnja 2023. godine u 11.40 na groblju Mirogoj.

Kategorije:Novosti