Zvjezdana Antoš i Ana Mlinar: Upute za čuvanje etnografskih zbriki

Ideja za izdavanje ovih uputa nastala je iz potrebe da se pomogne i uputi brojne vlasnike etnografskih zbirki na provođenje pravilnih i odgovarajucih mjera zaštite kako bismo im omogućili da sačuvaju narodno blago u svojim zbirkama za buduće naraštaje. Većina je etnografskih zbirki nastala zahvaljujući pojedincima koji sakupljaju i čuvaju raznovrsne etnografske predmete ponajprije iz ljubavi i afinitetu prema narodnoj baštini ili zbog njihove estetske i materijalne vrijednosti. Ti predmeti predstavljaju važan segment hrvatske kulturne baštine, jer predstavljaju i njihov izraz lokalne i nacionalne pripadnosti, kao i simbol identiteta. O tome nam svjedoče brojne manje ili vece zbirke pojedinaca koji cijene kulturnu baštinu određene zavičajne sredine.

Hrvatsko etnološko društvo objavilo je prvi puta 1980. godine Upute za čuvanje etnografske građe kako bi uputili vlasnike etnografskih zbirki na odgovarajuće metode zaštite prema najnovijim metodama muzejskog i konzervatorskog rada. Iz istih potreba priredeno je i ovo drugo, prošireno i dopunjeno izdanje pod nazivom Upute za čuvanje etnografskih zbirki koje je nastalo na inicijativu Upravnog odbora Hrvatskog etnološkog društva s ciljem da se problematika očuvanja etnografskih predmeta u privatnim etnografskim zbirkama sagleda s aspekta djelovanja konzervatora na terenu i kustosa u muzeju. Vjerujemo da će ove Upute za čuvanje etnografskih zbirki koristiti kao jedan od oblika pomoći svim vlasnicima etnografskih zbirki.

Upute za čuvanje etnografskih zbirki mozete preuzeti ovdje.